Co zrobić z Mpecem ?


Na facebooku pojawił się nowy fanpage. Tym razem za sprawą białostockiego PiSu pod postacią Radnego Rudnickiego, który zdaje się na poważnie, zabrał się za promocję pomysłu, w którym Prawo i Sprawiedliwość jest przeciwko zbyciu udziału Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Białymstoku sp. z o.o. Od siebie dodamy, że nie mamy zamiaru używać tego, jakże zgrabnego aczkolwiek przydługiego zwrotu frazeologicznego jakim jest zbycie udziałów. Dla nas jest to po prostu ich sprzedaż i żadnym zbyciem nie będziemy sobie głowy zawracać. Sprzedaż czyli prywatyzacja, bo w krążące po sieci słowa polityków PO i tym że Mpec może odkupić Skarb Państwa czyli de facto renacjonalizować jakoś nam się nie chce wierzyć. Tyle tytułem wstępu.

Platforma chce sprzedać, PiS i SLD nie. W 28 osobowej Radzie Miasta PO ma 16 głosów więc pisowsko-sldowska opozycja na poziomie arytmetyki, mówiąc brutalnie, do gadania nic nie ma. Pojawił się więc pomysł referendum. I tu jest mały problem. Żeby je przeprowadzić potrzeba wcześniej zebrać lekko ponad 23 tyś. głosów. Jeśli przeciwko tak irytującej sprawie jak klikanie w autobusach udało się zebrać ok 7 tyś podpisów, to niestety boimy się ze PiS strzela kulą w płot.

Przyjrzymy się argumentom które przytacza Prawo i Sprawiedliwość. 

1.Nowy właściciel radykalnie podniesie ceny za energię cieplną - tak się stało w miastach, gdzie doszło do prywatyzacji firm ciepłowniczych - chociażby w Warszawie --> Z perspektywy cen które Mpec w tym momencie dyktuje mieszkańcom Białegostoku naprawdę nie jest ważne kto będzie właścicielem tej spółki, czy będzie to własność miejska czy prywatna. A pisanie czy będą podwyżki czy nie, to wróżenie z fusów. O tym, po sprzedaży, będzie decydować nowy właściciel.

2. Nowy właściciel będzie nastawiony na maksymalny zysk, bo będzie chciał odzyskać pieniądze wyłożone na zakup firmy. Stanie się to kosztem odbiorców energii cieplnej i kosztem pracowników Mpec --> A może trzeba zadać sobie pytanie jak jest teraz ? Mpec traktuje obywateli miasta jak dojną krowę i nie jest to raczej działanie prospołeczne. Bo jak to jest, że mieszkańcy termomodernizowanych obiektów (mówiąc krótko styropianowych bloków) nie doczekali się znaczących obniżek cen w ogrzewaniu po termoremontach? Spieszymy z odpowiedzią. Jest tak bo Mpec postanowił zrekompensować sobie prawdopodobne straty wynikające z termomodernizacji podwyższając po prostu ceny za swoje usługi. Piękny przykład dbania o obywatela przez spółkę która teoretycznie należy do wszystkich nas.

3. Sprzedając Mpec pozbędziemy się tzw. srebra rodowego, czyli najlepszej komunalnej spółki, której właścicielami są wszyscy białostoczanie. Utracimy kontrolę nad Mpec i już nigdy jej nie odzyskamy; --> To ciekawy argument. Zajrzeliśmy na stronę www mpecu gdzie znaleźliśmy parę istotnych informacji. Pierwsza i najważniejsza - sieć przesyłowa Mpecu wymaga natychmiastowego remontu. 
Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Białymstoku zarządza siecią o długości ponad 200 km. Niemal cała znajduje się na terenie miasta. Jedynym wyjątkiem jest ciepłociąg zasilający część Kleosina, położonego w sąsiedniej gminie Juchnowiec. Większość rurociągów – ponad 75 procent całej długości – ułożona została w kanałach ciepłowniczych. Natomiast 40 km sieci to nowoczesne rurociągi preizolowane, stosowane w Polsce od ponad 10 lat. W ich przypadku istnieje możliwość stałego monitorowania tego, co dzieje się z izolacją termiczną i zapobiegania przed ewentualnymi usterkami.
I właśnie wspomniane ponad 75% nadaje się do remontu. Co więcej Mpec postanowił sam zbadać własną sieć przesyłową (chwała mu za to) i co się okazało ? Jak czytamy na stronie www:
Okazało się, że sytuacja w Białymstoku jest całkiem dobra. Niemieccy specjaliści określili, że tylko 6 miejsc w całej sieci zaliczyć można do tzw. Klasy 1, co oznacza, że mogą występować tam poważne uszkodzenia. Do Klasy 2 zakwalifikowano 44 miejsca, w których zachodzi podejrzenie znacznych wad izolacyjnych. 
Tylko w 6 miejscach mogą występować poważne uszkodzenia i tylko w 44 miejscach zachodzi podejrzenie znacznych wad izolacyjnych. No ale ogólnie sytuacja naszego "srebra rodowego" w Białymstoku jest bardzo dobra... Więcej o tym tutaj.

4. Sprzedaż Mpecu ma służyć tylko i wyłączenie załataniu dziury w budżecie miasta Białegostoku. Władzom miasta zaczyna bowiem brakować pieniędzy na najpilniejsze potrzeby --> Tu się po części zgadzamy. Pieniądze ze sprzedaży Mpecu może niekoniecznie pójdą na łatanie dziury w budżecie, tylko na dofinansowanie, jako wkład własny, projektów w kolejnym etapie programowania funduszy europejskich. Jest w końcu tyle dróg do wybudowania i tyle przestrzeni do zabetonowania.

Tyle argumentów pisowskich przeciwko sprzedaży Mpecu. Przyznamy się, że samy mamy różne zdania w tej sprawie. W naszych dyskusjach są argumenty za i przeciw sprzedaży Mpecu. Konkluzję jednak zostawiamy na koniec po kilku słowach od nas

5. Sprzedaż Mpecu ma służyć odcięciu partyjnych działaczy z PO od a ciepłych posadek --> Tak, ten argument zdecydowanie przemawia za sprzedażą Mpecu.

6. Nawet po sprzedaży Mpecu spółka przecież dalej będzie płacić podatki do kasy miasta. A, że po prywatyzacji nowy właściciel na obywatelach wiele nie zarobi, to o potencjalne zyski może być ciężko. Dotychczas Mpec wypracowywał zyski rzędu ok 10 mln złotych rocznie na dojeniu obywateli naszego miasta i części gminy Juchnowiec. Z tej perspektywy, czy będzie to dalej robić prywatny właściciel czy samorząd, przeciętnemu Kowalskiemu jest raczej wszystko jedno.

7. Mpec dorobił się obiektu wypoczynkowego czym się oficjalnie chwali. Chociażby z tej perspektywy dawno należało się pozbyć tej firmy. Nie za bardzo nam się widzi i sądzimy, że mieszkańcom również , sponsoring wczasów mpecowym pracownikom. Ciekawostką są kolejne zdjęcia z mpecowej galerii. Strasznie bogobojna musi być załoga mpecu. W dziale "pracownicy" znajdziemy zdjęcia prawie z samych wypraw pielgrzymkowych. 

8. Kolejną istotną sprawą jest kwestia empecowych związków zawodowych, które muszą przecież z czegoś żyć. Co więcej - Mpec i tak większosc "ciepła" kupuje od EC. Tak, 75% energii potrzebnej do ogrzania miasta i zasilenia w ciepłą wodę użytkową, Mpec kupuje w Elektrociepłowni Białystok SA przy ul. Andersa !
Z perspektywy inwestora poważnie bym się zastanowił nad zakupem takiej firmy. Związki zawodowe są silne i potrafią walczyć o swoje, i z tym nowy właściciel może być problemy już na starcie. Chociaż nie to jest najistotniejszą kwestią. Wielkim problemem w niedługiej perspektywie czasu może być stan sieci Mpecu. W związku z powyższym nie zdziwimy się jeśli platformiana decyzja o sprzedaży i pisowska o referendum w tej sprawie to niepotrzebne bicie piany bo Mpecu w tym stanie, nikt nie będzie chciał kupić...

 

Fejsbunio

Łączna liczba wyświetleń

Ale, o co tu chodzi ?

Podstawowe info:
Będziemy pisać o tym co nas wkurza, cieszy lub śmieszy. Po prostu.

"Było nas trzech w każdym z nas inna krew ale jeden przyświecał nam cel" - tak śpiewali w Perfekcie jeszcze za czasów Hołdysa. W nas krew płynie niezmiennie ta sama, białostocka, podlaska, bo kochamy nasze miasto i nasz region. Podlasie dobrymi ludźmi stoi - to wiedzą wszyscy, którzy kiedykolwiek mieli przyjemność u nas gościć.

I jeden przyświeca(-ł) nam cel - podtrzymywanie starych dobrych wartości. Sami nie wiemy dokładnie co to może znaczyć, ale ładnie brzmi.

Ach zapomnielibyśmy - jest nas 6 i brakowało nam rymu żeby ładnie zacząć.

My z folwarku:
Albert Potiomkin
Noe Bialystoker
Jan Matejko
Pan Japa
Kiva Jakotako
Wit Stwórz